Technology News
All About technology

Live: Commonwealth Games, day two in Birmingham

0 3


The knockout rounds beckon for the New Zealand men’s and women’s rugby sevens sides in Birmingham, while the medal prospects continue at the pool and velodrome on day two of competition.

Sarah Hirini’s Black Ferns Sevens, and their male counterparts led by Sam Dickson, both face England in their final group matches on Saturday which will determine their opponents later in the evening. Both teams had a comfortable stroll through day one.

The women’s semifinals are set to get under way at 6.42am Sunday (NZT), and the men’s quarterfinals at 7.26am, before the medals are contested early on Monday (NZT).

Lewis Clareburt, of New Zealand, contests his top event the 400m IM.

Charlie Riedel/AP

Lewis Clareburt, of New Zealand, contests his top event the 400m IM.

At the pool, New Zealand’s best-performed swimmer Lewis Clareburt eyes his specialist 400m medley (heats at 10.37pm, final at 7.49am) where he’ll look to go two better than his bronze four years ago.

At the London velodrome, the gold medal-winning men’s team pursuiters and women’s team sprinters back up in the individual events with genuine medal chances while the speedy Bryony Botha is a leading contender in the women’s individual pursuit.

Captain Sophie Devine and her White Ferns play their first match on women’s cricket’s first appearance at a Commonwealth Games, and it’s a tough one against South Africa. The Silver Ferns and Blacks Sticks women cap off day two with what should be more one-sided group matches.

Kiwis in action on day two of the Commonwealth Games on Saturday night (all NZ times, * denotes if qualified):

Bowls-

7.30pm: Women’s singles (Katelyn Inch) rounds 3 and 4, men’s triples (Ali Forsyth, Mike Galloway, Andrew Kelly) round 3, para women’s pairs B6-B8 (Pam Walker, Lynda Bennett), round 3

Cycling, track-

9pm: Women’s sprint qualification (Ellesse Andrews, Olivia King, Rebecca Petch)

9.41pm: Women’s 3000m IP qualification (Bryony Botha)

10.33pm: Women’s sprint 1/8 finals and quarterfinals* (Ellesse Andrews, Olivia King, Rebecca Petch)

11.22pm: Men’s 4000m IP qualification (Aaron Gate, Jordan Kerby, Tom Sexton)

Rugby sevens-

9.06pm: Black Ferns Sevens v England, women’s pool A

10.34pm: All Blacks Sevens v England, men’s pool A

Swimming, heats-

9.36pm: Men’s 200m freestyle (Cameron Gray)

10.24pm: Women’s 100m backstroke (Hazel Ouwehand)

10.37pm: Men’s 400m IM (Lewis Clareburt)

Cricket-

10pm: White Ferns v South Africa, pool B

Squash-

11pm: Men’s singles (Paul Coll), women’s singles (Joelle King, Kaitlyn Watts), round of 32

(Sunday, July 31 NZT-)

Bowls-

2am: Women’s fours (Val Smith, Tayla Bruce, Selina Goddard, Nicole Toomey) round 3, para men’s pairs B6-B8 (Graham Skellern, Mark Noble), round 4

Cycling, track-

3am: Men’s keirin round 1 + repechage (Sam Dakin, Callum Saunders, Sam Webster)

3.22am: Women’s sprint semifinals* (Ellesse Andrews, Olivia King, Rebecca Petch)

3.30am: Women’s 3000m IP finals* (Bryony Botha)

4.26am: Men’s 4000m IP finals* (Aaron Gate, Jordan Kerby, Tom Sexton)

5.09am: Women’s sprint finals* (Ellesse Andrews, Olivia King, Rebecca Petch)

5.17am: Men’s keirin finals* (Sam Dakin, Callum Saunders, Sam Webster)

Basketball, 3×3-

4.10am: NZ men v England, men’s pool B

4.35am: NZ women v England, women’s pool B

Squash-

5am: Men’s singles (Lwamba Chilese, Temwa Chileshe), round of 32

Beach volleyball-

6am: NZ v Kenya, women’s pool A (Alice Zeimann, Shaunna Polley)

7am: NZ v Cyprus, men’s pool C (Sam O’Dea, Brad Fuller)

Swimming-

6.07am: Men’s 50m butterfly final* (Cameron Gray)

6.18am: Men’s 200m freestyle final* (Cameron Gray)

7.49am: Men’s 400m IM final* (Lewis Clareburt)

7.59am: Women’s 100m butterfly final* (Helena Gasson)

8.05am: Men’s 100m backstroke final* (Andrew Jeffcoat)

Boxing-

6.30am: Women’s light middleweight under-70kg, round of 16 (Ariarne Nicholson)

Rugby sevens-

6.42am: Women’s semifinals*

7.26am: Men’s quarterfinals*

Basketball 3×3-

6.55am: NZ women v Canada, women’s pool B

8.10am: NZ v Australia, men’s pool B

Netball-

7am: Silver Ferns v Uganda, pool B

Hockey-

8am: Black Sticks women v Scotland, women’s pool B

Leave A Reply

Your email address will not be published.